A NAV a napokban adta ki, hogy idén milyen irányelvek mentén ellenőriz, és milyen tevékenységek vannak fokozottan a célkeresztjében. Érdemes alaposabban áttanulmányozni.
Továbbra is a gazdaság kifehérítése a cél az adócsalások visszaszorításán és az önkéntes jogkövetés ösztönzésén keresztül. Ennek megfelelően a NAV a tavalyi év sikeres gyakorlatát folytatja idén is az ellenőrzései során:
- Támogató eljárás: a szabályokat betartó gazdálkodók segítése, az önálló hibajavítás támogatása szankciók helyett.
- Tisztességes gazdálkodók esélyeinek növelése: jogszabályban rögzített eszközök adatainak alkalmazása (online pénztárgép rendszer, adóregisztrációs eljárás, adózói minősítés, EKÁER).
- Mennyiség helyett minőség: Egyre kevésbé jellemző a véletlenszerű ellenőrzés. Ott várható ellenőrzés, ahol komplex kockázatelemzés alapján feltételezhető a szabályszegés.
A 2017. évi ellenőrzési irányok 4 fő területre koncentrálnak:
- Célzott kiválasztás
Ágazati elemzések alapján történő kiválasztása azoknak a vállalkozásoknak, ahol valószínűsíthető az adóelkerülés.
- Támogató eljárás
Az ellenőrzési tapasztalatok alapján a vállalkozók nagyobb része a jogszabályok betartására törekszik. Ennek erősítésére vezette be a NAV a támogató eljárás intézményrendszerét, lehetőséget biztosítva, hogy a mulasztást vagy hibát az adózó önként javítsa. Ez az eljárás akkor indul, ha az ellenőrök jó esélyt látnak a pótlásra, hibaelhárításra. Ehhez szükség szerint egyeztetést is biztosítanak.
- Kiemelt adózók vizsgálata
Jellemző a kapcsolt vállalkozásokkal folytatott ügyletek. Ennek megfelelően a fő fókuszok a transzferárazás, az agresszív adótervezés, a K+F elszámolás és a jogdíj.
- Feketegazdaság elleni fellépés
A 2016. évi ellenőrzések tapasztalatai alapján kiemelt adózási kockázatot jelentenek a számlázási láncolatok, az adóminimalizálók, a székhelyszolgáltatóhoz bejelentett adózók, a munkaerő-kölcsönzés és a sharing economy. Ennek megfelelően 2017. kiemelten vizsgálandó területei:
- székhelyszolgáltatóhoz bejelentett adózók, illetékességváltók, cégtemető-jelenség, alvó cégek, offshore gyanús cégek;
- számlázási láncolatok, EKÁER, online pénztárgép, nagybani piacok, adóminimalizálók, elektronikus kereskedelem, online szolgáltatások, sharing economy;
- jövedéki adóval kapcsolatos ellenőrzések: elsősorban a termékek illegális előállítása, forgalmazása – dohányáru, ital és üzemanyag;
- adókedvezmény, adóalap-módosítás, adóminimalizálás, agresszív adótervezés, transzferár, egyéb szálláshely-szolgáltatás, több kockázatos társaságot birtokló tulajdonosok és képviselőinek vizsgálata;
- feketén foglalkoztatottak, munkaerő-kölcsönzés, minimálbér alkalmazása, alkalmazottak biztosítása;
- vámellenőrzések: vámszabályok betartása, áru tarifális besorolása, vámérték valódisága.
Az 5. terület a szerencsejátékok tevékenységének ellenőrzése, kiemelten az illegális online szerencsejátékok, játékkaszinók és kártyatermek.
A 2017. év kiemelten vizsgálandó tevékenységi körei
- Gépjármű, motorkerékpár kereskedelme, javítása, különös tekintettel a használt gépjárművek kereskedelmére
- Ingatlan-bérbeadás, egyéb szálláshely-szolgáltatás
- Személyszállítás
- Egyéb, máshová nem sorolható oktatás
- Csomagküldő internetes kiskereskedelem
- Fizikaiközérzetet-javító szolgáltatás
A 2017. évi ellenőrzések koncentrációja
Az ellenőrzés fő fókusza Pest megyén és Budapesten, különösen a kelet-budapesti régión (IV., VI., VII., VIII., X., XIII., XIV., XV., XVI., XVII. kerületek) lesz.
A legkisebb eséllyel a Vas, Zala, Tolna, Nógrád és Heves megyékben működő vállalkozók számíthatnak a revizorok látogatására.
A 2017. évi NAV ellenőrzési irányelv itt érhető el.